Krav MagaKrav Maga FightingKrav Maga JuniorKrav Maga Law Enforcement

Krav Maga

Prostota, szybkość, skuteczność

Tak można w trzech słowach scharakteryzować najskuteczniejszy na świecie system walki opracowany przez ekspertów izraelskich służb specjalnych.
Jedyną filozofią którą kieruje się system jest: przeżyć w ekstremalnie niebezpiecznych sytuacjach.
W dżungli miejskiego gwaru i chaosu nie ma zasad, honorowych pojedynków i litości – jest tylko stereotypowy obraz przemocy poparty niekontrolowaną agresją. Natura wyposażyła człowieka w instynkty, które niezależnie od jego woli dają o sobie znać.

Ucieczka i walka, to główne i najważniejsze odruchy samozachowawcze człowieka, na nich opiera się algorytm przeżycia w chwili zagrożenia.

Tak też wygląda główny kierunek szkolenia w KRAV MAGA – umiejętność wczesnego rozpoznania zagrożenia, zdecydowana reakcja na agresję, oraz skuteczne i proste techniki – to podniesienie gwarancji na osiągnięcie sukcesu.

Wyrobienie w sobie tych cech daje człowiekowi większe poczucie bezpieczeństwa i komfortu życiowego. Tego właśnie uczy nas KM nie tylko w sferze fizycznej, ale przede wszystkim w psychicznej. Umiejętność radzenia sobie z emocjami i strachem pozwoli na efektywniejsze działanie w trudnych chwilach. Gdy człowiek się boi, w jego organizmie dzieją się różne rzeczy.

Strach powoduje niekontrolowane zachowania w postaci znieruchomienia, drgawek, panicznego krzyku lub śmiechu a nawet utraty przytomności. W takich chwilach trudno jest utrzymać trzeźwość myślenia i wtedy to właśnie biorą górę reakcje (odruchy bezwarunkowe), na których zbudowany jest system KM.

Specyficzna metodyka nauczania polegająca na wzmacnianiu i pogłębianiu odruchów w jakie wyposażony jest każdy człowiek przekształca je w jedną reakcję – ATAK.

Tylko atak przerywa atak – taka jest kolejna z zasad KM. Scenariusz napastnika jest prosty i bardzo prymitywny. Wyszukuje on ofiarę i atakuje, nie myśli o konsekwencjach. Chce tylko osiągnąć założony przez siebie cel.
Dopóki osoba się nie broni, spełnia się scenariusz zakładany przez agresora – z założenia ofiara nie walczy, jest słaba i musi przegrać.
Działanie podjęte przez osoby atakowane burzy zakładany przez napastnika scenariusz. Gdy ktoś zaczyna walczyć przestaje już być ofiarą.

Atakuj tak aby nawet dużo silniejszy napastnik poczuł się zagrożony – tego uczy KM – trafiaj w te miejsca, których żadne ćwiczenia nie są w stanie wzmocnić. Uderzaj i uciekaj. I nigdy się nie poddawaj!

Takie myślenie jest myśleniem kravmagowym, które zaczyna wyróżniać osoby ćwiczące ten wyjątkowy, naturalny dla człowieka system.

Historia Krav Maga w pigułce

Twórcą systemu Krav Maga był IMI LICHTENFELD.
Jego ojciec, Samuel – Żyd z Budapesztu przez 20 lat był cyrkowcem. Jako atleta dźwigał na arenie ciężary i walczył w zapasach. Na początku XX wieku zamieszkał w Bratysławie gdzie założył pierwszy klub ćwiczeń siłowych – Herkules.
W 1910 roku urodził się Imi. Po ojcu odziedziczył siłę i sprawność. Był on bardzo sprawny fizycznie, a dzięki treningowi szybko zaczął zdobywać sukcesy sportowe.
W 1928 roku został mistrzem Słowacji w zapasach, a rok później w boksie i gimnastyce. Podczas gdy faszystowskie bojówki prowadziły antysemicką działalność, Imi zaczął nauczać w żydowskiej dzielnicy samoobrony. Jego sportowe umiejętności nie wystarczały na uzbrojonych w pałki, noże, łańcuchy faszystowskich bandytów. Wtedy po raz pierwszy zaświtał mu w głowie pomysł stworzenia systemu walki realnej.

W1940 roku uciekł z Bratysławy Dunajem i w zwykłej łodzi dopłynął do Palestyny.
Służył w czeskim legionie armii brytyjskiej na Bliskim Wschodzie, a po wojnie zaczął szkolić żydowskich bojowników. Kiedy w 1948 roku powstało państwo Izrael został szefem szkolenia fizycznego w armii izraelskiej. Wtedy to zaczął tworzyć system KRAV MAGA, który w dosłownym tłumaczeniu oznacza WIELKA WALKA.
W 1968 roku Lichtenfeld przeszedł na emeryturę i zajął się upowszechnianiem systemu wśród cywilów.
Dziś takie szkolenie przechodzą wszyscy izraelscy rekruci i policjanci. Podstawowy cykl to 120 godzin treningu. W zagrożonych rejonach Izraela, Krav Magi uczy się w szkołach.
Imi umarł w 1998 roku, ale już na przełomie lat 80 i 90 jego uczniowie przywieźli ten system walki realnej do Europy.

Stopnie Krav Maga

System Krav Maga, jak wiele innych sportów i sztuk walki przyją system stopni ucznowskich i mistrzowskich w formie pasów. Egzaminy są formą sprawdzenia umiejętności ćwiczących zarówno tych technicznych jak i psychicznych. Charakteryzują się one dużą intensywnością. Celem testów jest sprawdzenie u ćwiczących umiejętności zastosowania poznanych technik w różnych sytuacjach takich jak panika czy haos. Sprawdzenie na ile przygotowany jest proces myślenia do rozwiązywaniaróżnych różnego rodzaju problemów.

Podczas egzaminu główny nacisk kładziemy na wprowadzenie ćwiczącego w maksymalny tres, który oddaje realność i rzeczywistość reakcji naturalnych na zaistniałe zagrożenie. Jest to doskonała i najbardziej efekywna forma treningu…

Podział na pasy:

 1. Stopnie uczniowskie
  1. pas żółty
  2. pas pomarańczowy
  3. pas zielony
  4. pas niebieski
  5. pas brązowy
 2. Stopnie mistrzowskie
  1. pas czarny
  2. 1 – 10 dan (złote belki na pasie)
K1 Training Center Facebook wspolpracaFit To Fight Krav Maga Worldwide